11 Temmuz 2011 Pazartesi

Aksesuarlarla odanıza kişilik kazandırın


 Aksesuar seçimi
Yaşadığımız mekanlar kişiliğimizi yansıtmalı...Yemek yediğimiz,uyuduğumuz,ailemiz ve dostlarımızla birçok sey paylaştığımız yaşam alanları kişiliğimizin bir uzantısı olmalı,bizi yansıtmalı...Mekanlarda farklılık yaratmanın en kolay yolu aksesuarlar...
Vazolar,mumlar,yastıklar,kilim,süs eşyaları,sanat eserleri.,bazı dekoratif aksesuarlar..Daha değerli objeler ise antikalar...Aydınlatma araçları,aynaları da aksesuarlar arasında sayabililriz..Seçtiğiniz aksesuarların renkleri,odanızda varolan renk düzenini tamamlayıcı veya kontrast renklerden olabilir.

Fazla aksesuar kullanmaktan kaçının..Less is more..En az en fazladır...Kullandığınız aksesuarlar mekanda karmaşa yaratmamalı,rahatlatıcı bir ortam yaratılmalıdır.Arasıra bazılarını kaldırıp,değişik zamanlarda dönüşümlü olarak sergileyebilirsiniz.Az eşyanın temizliği de daha kolay olacaktır.

Bir tema seçin.
Aksesuarlar belirli bir dönemi veya tasarım stilini yansıtmalıdır.Country stili, futuristik veya antikaları tercih edebilirsiniz.50liler veya 60 lılar gibi belli bir dönemi veya modern bir tarzı seçebilirsiniz.Seyahatlerden hoşlanıyorsunuz,gitiğiniz yerlerden topladığınız hediyelik eşyaları,el işlerini,kilimleri vb.sergileyebilirsiniz.


Fotoğraflardaki yaşam 
Herkesin evinde aile bireylerine,arkadaşlarınıza ait fotoğraflar vardır.Bunları sanat eseri haline dönüştürebilirsiniz.Siyah-beyaz veya renkli fotoğraflarınızı veya sevdiğiniz resimleri büyük bir kanvasa yerleştirip,duvarınıza asarak odanızda çarpıcı bir odak noktası yaratabilirsiniz.Hatta fotograflarınızı stor perdelerinizin üzerine baskı yaptırarak,perdelerinizi kişileştirebilirsiniz.

Dış mekanları evinize taşıyın.
Salon bitkileri,taze kesme çiçekler veya kuru çiçekleri dekorasyonunuzun bir parçası olarak kullanın.Deüişik boy ve şekillerdeki akvaryumlarla da mekanda huzur verici bir ortam yaratabilirsiniz.Bunlar da ilginizi çekebilir
Oturma odanızı yeniden düzenlemek için seçenekler
Oturma odaları veya salon dekorasyonu
Beyaz salon ve oturma odaları

6 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Doğru seçilmiş dekoratif objelere bayılırım. Şu günlerde favorim deniz teması. Kanepelere beyaz koltuk şalları, mavi beyaz çizgili yastık ve puflar ve tamamlayıcı objelerle salonu epeyce o havaya soktum.

Ayrıca ilk fotoğraftaki kedi de çok kişilik kazandırmış zaten o odaya:)
Selamlar, sevgiler, Begonvilli Ev'den.

EV DEKORASYON HOBİ dedi ki...

Begonvilli Ev,ben de marin temalı objeleri seviyorum:))Sevgiler.Aida

arzu pinar dedi ki...

ben cok fazla aksesuar sevmiyorum. temizligiyle bas edemedimdendir. orkide ve menekseler yetiyor bana.biraz da mum.ilk fotografa bayildim bu arada.

Adsız dedi ki...

merhaba, farkındamısınız??? ev dekorlarında bizden izler yok,yani Türk kültüründen !!!
ev hanımı oluşumda beridir pembe dizileri seyreder oldum,bezilya,meksika vs. yapımlarına bir bakın,şık villalarında bile kültürlerinin izleri var,giyimlerinde var,modern çizgilerle öyle güzel harmanlanmışki varoluşları devam ediyor.
ya bizde ne var çokkk az şey,yakında hepsi yokolacak maalesef...
selamlar...
nur çetin

Aida dedi ki...

Nur Çetin;Yorumunuza katılıyorum.Maalesef Türk elişlerine,çini,kilim,bakır eşya vs..yabancılar daha çok ilgi gösteriyor ve evlerinde kendi dekorasyon tarzlarıyla harmanlayarak, bizden daha cok kullanıyorlar.Sevgiler.Aida
Arzu pınar:kişi bazen eşyalarla kendini güvencede hissediyor,kimi zamanda daha az eşya ile rahat ve huzuru buluyor..:))Sevgiler.Aida

Adsız dedi ki...

Tam bir dekorsayon için verdiğiniz fikirlerin dışında bir de evdeki priz ve anahtarları da unutmayalım. Ben kendi evimde elbi nin zena serisini ve colorline serisini kullanıyorum. Mobilyalarıma ve duvardaki aksesuarlara uygun olmasına özellikle dikkat ettim.