2 Ekim 2008 Perşembe

Ahşap boyamaya yeni başlayanlar için pratik bilgiler

Ahşap boyamaya yeni başlayanlar için pratik bilgiler
Ahşap boyama nerelere uygulanır?
Ahşap boyama adından da anlasıldığı gibi ahsap,mdf yüzeylere uygulandığı gibi,aynı teknikler cam,seramik,metal yüzeylerde de uygulanır.
Ahşap yüzeyinin hazırlanması
Ahşap deliklerin kapatılması.çivi izi,bağlantı yerlerindeki açıklıklara ahşap macunu sürerek delikleri kapatınız.kurumasını bekleyiniz.Sonra su zımparasıyla zımparalayınız.Zımparalar kağıt veya sünger şeklinde olabilir.
Zımpara nasıl yapılmalı?Zımpara,bilekten hareketle tek yöne doğru yapılmalı yüzey pürüzsüz olana dek yapılmalı.Ahşap boyamada birinci kat boyadan sonra ikinci kat zımpara yapılmalır.Seramik objelerde tek kat zımpara yapılır.
Boya nasıl sürülmeli,fırça izi olmaması için fırçaya fazla boya yüklemeyin ve gelişi güzel hareketlerle boyamayın.Fırçayı bilekten hareketle ahşaba yedirerek sürün.
Akralik boyaları gerektiği kadar paletinize koyunuz.Aksi halde boyanız kuruyacak ve ziyan olacaktır.Eğer birkaç rengi karıştırarak renk elde edecekseniz fazla boyanızı boş bir kaba koyarak ağzını kapatınız.
Ahsap boyama teknikleri uygularken dikkat edilmesi gereken kurallar
Transfer-Transfer yapılacak yüzey açık renge boyanmalı
Çatlatma-Çatlatma yaparken fırça kuru olmalı, çatlatma verniği uygularken,sürülen yerin üzerinden ikinci kere sürülmemelidir.Fırçada vernik bitene kadar sürülmeli,bittiği yerden tekrar başlanmalı.Çatlatma yaparken odanın ısısı da önemlidir.Objenizi fazla cereyan olan mekanlara koymayınız. Genellikle kalorifer yanına veya güneş alan mekanlara yerleştirerek çatlatmanın oluşmasını bekleyiniz.
Dekupaj-Dekupaj desenlerini,dergilerden,fotograflardan,kumaşlardan,peçetelerden renkli fotokopi çektirerek kullanabildiginiz gibi hazır dekupaj kağıtları da satılmaktadır.
Tutkallar genellikle uygulanacak tekniğe göre değişiyor.örneğin dekupaj tutkalı,transfer tutkalı,varak tutkalı,peçete tutkalı gibi.
Peçete dekupajı uygulanırken-Ahşap yüzeyi mutlaka açık renge boyanmalı.kağıt peçetenin katları ayrılmalı ve peçete tutkalıyla yapıştırılmalıdır.

Hiç yorum yok: